آموزش سوره کافرون به کودکان

یکی از راه­های آموزش کودکان، استفاده از نکات اخلاقی قرآن است، به شرطی که آموزش طوری باشد که برای کودک جذاب و قابل فهم شود تا کودک بتواند درک کند و نکات آموزشی قرآن را یاد بگیرد. به خاطر همین آموزش قرآن برای کودکان باید همراه با سرگرمی، داستان و شعر باشد. در این مقاله، می‌خواهیم سوره کافرون را با زبان کودکانه به همراه داستان و شعر به کودکان عزیز آموزش دهیم. آنچه در این مقاله ارائه شده است، شامل بخش‌­های زیر می‌­باشد:

  • متن و ترجمه سوره کافرون
  • داستان سوره کافرون برای کودکان
  • شعر سوره کافرون
  • سوره کافرون صوتی
  • روش آموزش قرآن به کودکان

متن و ترجمه سوره کافرون

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم

به نام خدای خوب مهربان

قُلْ یا أَیُّهَا الْکافِرُونَ (1)

حرفت در جواب پیشنهاد سرانِ بی دین این باشد

لا أَعْبُدُ ما تَعْبُدُونَ (2)

بت‌هایی را که می‌‌پرستید، نمی‌‌پرستم

وَ لا أَنْتُمْ عابِدُونَ ما أَعْبُدُ (3)

شما هم اهل پرستش خدایی که من می‌‌پرستم نیستید

وَ لا أَنا عابِدٌ ما عَبَدْتُّمْ (4)

(تکرار می‌‌کنم) من هیچوقت اهل پرستش بت‌هایی که می‌‌پرستید نیستم

وَ لا أَنْتُمْ عابِدُونَ ما أَعْبُدُ (5)

شما هم اهل پرستش خدایی که من می‌‌پرستم نیستید

لَکُمْ دِینُکُمْ وَ لِیَ دِینِ (6)

دین شما ارزانی خودتان، دین من هم مال خودم. [2]

آموزش سوره کافرون به کودکان

داستان سوره کافرون برای کودکان

بچه‌های عزیزم! همانطور که از اسم سوره مشخص است، سوره کافرون درباره گروهی است که به خدای مهربان ایمان ندارند و به جای خدا سنگ و چوب و چیزهایی که خدا آفریده را پرستش می‌­کردند. وقتی پیامبر تازه دین اسلام را به مردم معرفی کرده بود، خیلی­ها نمی‌خواستند خدای یکتا را قبول کنند. یکی از مهمترین افرادی که قبول نمی­‌کردند، بزرگان قریش بودند، چون با قبول دین اسلام دیگر نمی‌­توانستند به دیگران زور بگویند و چیزهایی را که می‌‌خواهند، با زور به دست بیاورند. چرا که اسلام قانون­‌هایی دارد و باید قانون‌های مهربانی و عدالت را رعایت می­‌کردند. به خاطر همین باهمدیگر جلسه گذاشتند و مشورت کردند و در نهایت تصمیم گرفتند که پیامبر را گول بزنند و مثلا با پیامبر معامله کنند تا بتوانند به ظلم و ستم خودشان ادامه دهند.

کافران به نزد پیامبر (ص) رفتند و به ایشان گفتند: اى محمد تو بیا از دین ما پیروى کن، ما هم از دین تو پیروى مى‏‌کنیم و البته تو را در تمام امتیازهای خود شریک مى‏‌کنیم، یک سال تو خدایان ما را عبادت کن و سال دیگر ما خداى تو را عبادت مى‏‌کنیم.[1] با این پیشنهادها می‌خواستند پیامبر را از خدا دور کنند تا با رفتار و کارهای آنها مخالفت نکند.

پیغمبر صلوات الله علیه فرمود: پناه بر خدا که من چیزى را شریک او قرار دهم. کافران دیدند نقشه­ای که کشیده بودند موفقیت آمیز نبود و نتوانستند به هدف خودشان برسند، فکر کردند و گفتند: لااقل بعضى از خدایان ما را لمس کن و از آنها تبرک بجوى، در این صورت ما هم تو را قبول می­‌کنیم و خداى تو را مى‏‌پرستیم. آنها می­‌خواستند کم کم پیامبر را راضی کنند و کم کم خواسته‌­هایشان را بیشتر کنند تا شاید پیامبر راضی شود و موافقت کند.

پیامبر با شنیدن این پیشنهاد فرمود: من منتظر فرمان پروردگارم هستم. بچه‌ها!‌ خداوند از دل همه انسانها خبر دارد، به خاطر همین باز هم نقشه کافران خراب شد و به این ترتیب بود که سوره کافرون بر پیامبر نازل شد و خداوند فرمود: «به کافران بگو؛ ای کافران نه من خدای شما را می­‌پرستم و نه شما خدای من را می­‌پرستید. و من هرگز چیزی را که شما می‌پرستید، نمی­‌پرستم. و شما هم آنچه را که من می‌­پرستم، عبادت نمی­‌کنید. دین شما برای خودتان و دین من برای خودم.»

رسول خدا به مسجد الحرام رفت، در حالى که بزرگان کافر قریش در آنجا جمع بودند. بالاى سر آنها ایستاد و سوره کافرون را تا آخر برای آنها خواند. کافران وقتى این سوره را شنیدند که چقدر محکم و قاطع گفته شده، دیگر کاملاً ناامید شدند.

سوره کافرون به ما می‌­آموزد که خداپرست بودن و کافر بودن، دو راه متفاوت هستند و هیچ شباهت و راه مشترکی با یکدیگر ندارند، بلکه مخالف هم هستند. چون کسی که خدای یگانه را قبول دارد، خود را به خدا نزدیک می­کند، در حالى که کافر تا زمانی که به خدا ایمان نیاورده از او دور می­‌شود. به همین دلیل پیغمبر اکرم صلوات الله علیه و تمام انبیاء علیهم السلام نه تنها یک لحظه هم با کافران سازش نکردند، بلکه اولین و مهمترین برنامه آنها بعد از اینکه از ایمان آوردنشان ناامید می­‌شدند، مبارزه با کافران بود.

پس ما هم نباید گول وعده‌ها و حرف­‌های کسانی که به خدا ایمان ندارند را بخوریم و نباید هیچ‌وقت به آنها اعتماد کنیم. بلکه باید خودمان را رشد دهیم تا اگر آنها خواستند ما را اذیت کنند، این اجازه را به آنها ندهیم و بتوانیم از خودمان و عزیزانمان دفاع کنیم.

شعر سوره کافرون

شعری کوتاه و زیبا که در آن معنی آیه‌­های سوره کافرون گفته شده تا آموزش سوره کافرون برای کودکان دلبند، راحت­تر و لذت‌­بخش‌­تر باشد:

ای آنکه پیغمبری                   بر بندگان رهبری

بگو به قوم کافر                     که آدمند به ظاهر

با دست خود ساخته­ اید          ساخته و پرداخته‌اید

خدای چوب و سنگی              سیاه سفید و رنگی

دین شما دین‌تان                   راه کج کافران

خدای من هست اما               بسیار خوب و دانا

اسلام بود دین من                 همیشه آیین من

سوره کافرون صوتی

روش آموزش قرآن به کودکان

همانطور که در این مقاله مشاهده کردید، آموزش قرآن به کودکان باید حالت سرگرمی داشته باشد تا کودک دقت کند و ذهنش را درگیر نماید، در این صورت می­‌توان محتوای سوره و نکات آموزشی قرآن را به کودک منتقل کرد.

برای این منظور، یک پیشنهاد جذاب برای شما داریم؛ دوره آموزشی «آیه­‌ها ستاره­‌ها». این دوره یک پکیج کامل آموزشی سرگرمی است که با روش خاص آموزش قرآن به کودکان و کاملا جذاب می‌باشد و کودک در قالب نمایش، داستان و کاردستی با سوره‌­های کوتاه قرآن آشنا می­‌شود. این پکیج شامل 116 ویدئو برای 16 سوره قرآن است و به صورت اپلیکیشن با طراحی کودکانه در اختیار کودکان و پدر و مادرهایشان قرار می‌­گیرد. برای آشنایی بیشتر با دوره آیه‌­ها ستاره‌ها می­‌توانید اینجا کلیک کنید.


[1] داستان برگرفته از تفسیر نمونه می‌­باشد.

[2] ترجمه علی ملکی.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.