آموزش سوره تین به کودکان

برای آموزش سوره تین به کودکان ابتدا نکته‌ای را عرض می‌کنیم. آموزش قرآن برای کودکان می‌‌­تواند خیلی راحت‌­تر و عمیق‌­تر اتفاق بیافتد، به شرطی که این آموزش برای کودک جذاب باشد. همان‌طور که می‌‌‌‌دانید؛ آنچه کودک یاد می‌‌­­گیرد، جزئی از رفتار و شخصیت او را شکل می‌‌­دهد، به خاطر همین آموزش قرآن برای کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

یکی از سوره­‌های کوتاه قرآن، سوره تین می‌‌­باشد که در عین کم بودن تعداد آیات، نکات آموزشی مهم و اساسی دارد که می‌‌­توانیم این سوره را به کودک بیاموزیم. اما باید شیوه انتقال مفاهیم، ساده و روان و کودکانه باشد تا کودک درک کند و بتواند مطالب گفته شده در سوره را یاد بگیرد. در ادامه می‌‌‌خواهیم سوره تین را با زبان کودکانه به همراه داستان و شعر به کودکان عزیز آموزش دهیم. آنچه در این مقاله ارائه شده است، شامل بخش‌­های زیر می‌‌­باشد:

  • متن و ترجمه سوره تین
  • شعر سوره تین
  • سوره تین صوتی
  • تفسیر و توضیح سوره تین برای کودکان
  • روش آموزش قرآن به کودکان
سوره تین

متن و ترجمه سوره تین

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏

به نام خدای بخشنده مهربان

وَ التِّینِ وَ الزَّیْتُونِ (1)

قسم به انجیر و زیتون

 وَ طُورِ سِینِینَ (2)

قسم به کوه سینا

 وَ هذَا الْبَلَدِ الْأَمِینِ (3)

قسم به شهر امن مکه

 لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ(4)

که انسان ها را به بهترین شکل آفریدیم

ثُمَّ رَدَدْناهُ أَسْفَلَ سافِلِینَ (5)

سپس او را (به خاطر اعمالش) به پائین‌‏ترین مرحله باز گرداندیم

إِلاَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَیْرُ مَمْنُونٍ (6)

مگر کسانى که ایمان آورده‌‏اند و اعمال صالح انجام داده‌‏اند که براى آنها پاداشى قطع نشدنى‏ است

 فَما یُکَذِّبُکَ بَعْدُ بِالدِّینِ (7)

پس چه چیز باعث مى‏‌شود که تو بعد از این همه، روز جزا را تکذیب کنى؟!

 أَ لَیْسَ اللَّهُ بِأَحْکَمِ الْحاکِمِینَ (8)

آیا خداوند بهترین حکم کنندگان نیست؟ [1]

شعر سوره تین

برای یادگیری راحت­‌تر و بهتر سوره تین، می‌‌‌‌خواهیم این سوره را با شعر یاد بگیریم:

خدای خوب و دانا            در این سوره­‌ی زیبا

قسم خورده بی‌­نظیر         به زیتون و به انجیر

قسم به طور سینا            به مکه شهر خدا

که آفریده ما را                به بهترین حالت‌ها

باید که ما بکوشیم           که ناسپاس نباشیم

خدا که خوب و داناست    حاکم روز جزاست

سوره تین صوتی

موسی در طور سینا

تفسیر و توضیح سوره تین برای کودکان

اول از هر چیزی معنی سوره تین را بگوییم تا خیلی راحت این سوره در ذهن‌مان بماند. کلمه «تین» به معنای انجیر می‌‌‌باشد. خداوند در این سوره خواسته مطلب مهمی را به انسان­ها یادآوری کند، به خاطر همین به 4 چیز قسم خورده تا همه متوجه شوند مطلبی که خداوند می‌‌­خواهد بگوید، اهمیت خیلی زیادی دارد.

خداوند در این سوره اول به دو خوراکی انجیر و زیتون قسم خورده، دو خوراکی که برای بدن انسان خیلی مفید و خوب است. شاید خدا خواسته علاوه بر تأکید به نکته مهمی که می‌‌‌‌خواهد بگوید، با قسم خوردن به این دو میوه، بنده‌­های خود را از ارزش انجیر و زیتون آگاه کند که حتما از این دو میوه استفاده کنند تا بدن سالمی داشته باشند.

انجیر و زیتون کودکان

بعد از انجیر و زیتون، خداوند به کوه سینا قسم خورده است. کوه سینا همان کوهی است که حضرت موسی علیه السلام در آن به مناجات با خدا می‌‌‌‌پرداخت. و در آخر خداوند به مکه که حرم امن خدا است، قسم می‌‌­خورد.

کوه سینا

حالا سوال پیش می‌آید که این‌همه قسم برای چیست؟  بعد از این قسم‌ها خداوند می‌فرماید ما انسان را به بهترین شکل آفریدیم. خداوند می‌خواهد بهترین آفریده خود را یکبار دیگر معرفی کند. مخلوقی که از همه آفریده‌­های دیگر خداوند کامل‌­تر می‌‌‌‌باشد. خدای متعال می‌‌‌‌خواهد بگوید که انسان را به بهترین شکل ممکن آفریده است و برترین مخلوق خدا انسان می‌‌­باشد.

خدا هم جسم و هم روح ما انسان‌­ها را به بهترین شکل ممکن آفریده و ما را اشرف همه مخلوقات قرار داد. خداوند به انسان قدرت فکر کردن و تصمیم گرفتن داد تا اگر بخواهیم، بتوانیم در تمام جهان هستی بهترین باشیم اما نباید فراموش کنیم که در کنار هر رشد و بزرگ شدنی، راه اشتباه و نابود کننده‌ای هم وجود دارد که اگر ما انسان‌ها به راه خودمان توجه نکنیم، اگر خدا را از یاد ببریم، به پایین ترین حد ممکن می‌‌‌‌رسیم و از حیوانات هم پایین‌­تر و بدتر می‌‌­شویم. مگر کسانی که ایمان دارند و کارهای خوب و صالح انجام می‌دهند. خدا برای این افراد پاداشی تمام نشدنی در نظر گرفته است.

پس اگر ما انسان‌ها راه راست را که راه نزدیک شدن به خدا می‌‌‌‌باشد، انتخاب نماییم و حرکت کنیم، برایمان پاداش‌های بزرگ و بسیاری خواهد بود. پس چرا باید روز قیامت را قبول نداشته باشیم؟ آیا خدا بهترین حاکمان نیست؟ خدایی که ما را آفریده بهترین کسی است که می‌‌­تواند به ما انسان‌ها کمک کند و ما را از شر بدی‌­ها نجات دهد.[2]

روش آموزش قرآن به کودکان

همان‌طور که می‌‌‌‌دانید، شیوه آموزشی برای کودکان با بزرگسالان متفاوت است. آموزش کودک باید با داستان، شعر، نمایش و سرگرمی همراه باشد تا او لذت ببرد و همراهی کند و بتوانیم چیزی را به او آموزش دهیم. حال اگر بخواهیم سوره قرآن را به نحوی بیاموزیم، که علاوه بر ظاهر آیات، کودک مفهوم و معنای آنها را هم یاد بگیرد، توصیه می‌‌­شود با دوره «آیه‌­ها و ستاره­‌ها» همراه شوید. در این دوره به آموزش سوره­‌های کوتاه، با انتقال مفاهیم سوره‌­ها پرداخته شده است. آیات قرآن در قالب نمایش، داستان، کاردستی و … و در فضایی شاد و کودکانه ارائه می‌‌­شود.

دوره «آیه­‌ها و ستاره‌­ها» شامل 116 ویدئو جذاب با شخصیت­‌های عروسکی و یک مربی با تجربه، به آموزش 16 سوره قرآن می‌‌­پردازد. این دوره در قالب اپلیکیشنی با طراحی کودکانه، مرحله به مرحله سوره‌­های قرآن را به کودک آموزش می‌‌­دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می­‌توانید روی عبارت «آیه­‌ها و ستاره­‌ها» کلیک کنید.


[1]  ترجمه آیت الله مکارم شیرازی

[2]  برگرفته از تفسیر نمونه.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.