آموزش سوره حمد برای کودکان

آموزش نکات تربیتی قرآن، برای کودکان خیلی راحت‌­تر و عمیق­‌تر اتفاق می‌افتد و آموخته­‌های کودک، جزئی از رفتار و شخصیت او می­‌شود، به خاطر همین آموزش قرآن برای کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از این سوره‌ها سوره حمد است.

همانطور که می­‌دانید؛ یکی از سوره­‌های کوتاه ولی پرمحتوای قرآن، سوره حمد می‌­باشد که در عین کم بودن تعداد آیات، نکات تربیتی زیادی دارد که می‌­توانیم آیه به آیه تمرین کنیم تا ملکه ذهن کودک شود. اما باید شیوه انتقال مفاهیم، ساده و روان باشد تا کودک درک کند و بتواند یاد بگیرد. در ادامه با آموزش سوره حمد به کودکان همراه شما خواهیم بود. این نوشته شامل بخش های زیر است:

  • متن و ترجمه سوره حمد
  • شعر سوره حمد
  • تفسیر سوره حمد برای کودکان
  • سوره حمد صوتی
  • روش آموزش قرآن به کودکان

متن و ترجمه سوره حمد

اول از همه متن آیات و ترجمه این سوره را با هم می‌­خوانیم:

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

به نام خداوند بخشنده و مهربان

اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمینَ (1)

ستایش مخصوص خداوندى است که پروردگار جهانیان است

اَلرَّحْمنِ الرَّحیمِ (2)

بخشنده و بخشایشگر است

مَالِکِ یَوْمِ الدّینِ (3)

(خداوندى که) صاحب روز جزا است

اِیّاکَ نَعْبُدُ وَ اِیّاکَ نَسْتَعِین (4)

(پروردگارا) تنها تو را مى­‌پرستیم و تنها از تو یارى مى­‌جوییم

اِهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ (5)

ما را به راه راست هدایت فرما

صِراطَ الَّذینَ اَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ (6)

راه کسانى که آنان را مشمول نعمت خود ساختى،

غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَ لا الضّآلّینَ (7)

نه راه کسانى که بر آنان غضب کردى و نه گمراهان

سوره حمد کودکانه

شعر سوره حمد

همیشه شعر یکی از راه­های آموزشی جذاب برای کودکان بوده و آنها را به یادگیری مشتاق­‌تر می­‌کند. به همین خاطر، سوره حمد را با شعر به کودکان می‌­آموزیم:

بسم الله الرحمن الرحیم

سپاس برای خداست

خدایی که بی همتاست

بخشنده و مهربان

خالق هر دو جهان

ما او را می­‌پرستیم

از او یاری می­‌گیریم

به ما عنایت نما

ما را هدایت فرما

راهی که راه خوب‌هاست

نه بد، راه گمراهان

ما بنده ی او هستیم

وقتی تو غم اسیریم

نشون بده راه راست

نه راه زشت شیطان

سوره حمد برای کودکان

تفسیر سوره حمد برای کودکان

بچه‌های عزیزم؛ قبل از هر چیزی بهتر است، معنی سوره حمد را بدانیم؛ حمد به معنی «شکر و سپاس» می­‌باشد.

«اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمینَ»: خداوند که همه ما انسان­ها و همه جهان و موجودات را آفریده است، بیشتر از هر کس دیگری شایسته تشکر کردن و قدردانی است. برای همین ما هر روز چندین بار از خدا به خاطر نعمت‌هایی که به ما داده است، شکرگزاری می­‌کنیم.

چون ما می­‌خواهیم با خدا دوستی کنیم، باید همیشه به خاطر نعمت­‌هایی که به ما می‌­دهد، تشکر کنیم تا خدا ببیند ما شکرگزار هستیم و خدا انسان­‌های شکرگزار و با ادب را دوست دارد. با ادب بودن و تشکر کردن، آنقدر برای خدا مهم است که اسم اولین سوره قرآن را «حمد» گذاشته است.

بنده مؤدب همیشه وقتی به او چیزی می‌­دهند، تشکر می­‌کند و اگر به خاطر نعمت­هایی که داریم از خداوند تشکر کنیم، خداوند نعمتش را برای ما بیشتر می‌­کند، چون قدر نعمت­های خدا را می‌­دانیم.

پس بیایید از این به بعد تمرین کنیم برای همه چیز از خداوند تشکر کنیم تا دوستی خودمان را با خدا بیشتر کنیم.

مثلا بگوییم: خدایا ممنونم که من سالم هستم. حتی بگوییم؛ خدایا ممنونم که امروز غذای خوشمزه‌­ای داریم و…

سوره حمد کودکان

«اَلرَّحْمنِ الرَّحیمِ»: خدا کسی است که با اینکه از همه قدرتمندتر و بزرگ­تر است، در عین حال از همه مهربان­تر هم می­‌باشد.

«اَلرَّحْمن»؛ خدا به همه انسان­ها، چه انسان­های ظالم و چه انسان­های درستکار لطف می­‌کند و نعمت می­‌دهد. اینطور نیست که فقط به آنهایی که دوستش دارد، نعمت دهد. مثلاً خدا به همه آدمها، چه خوب و چه بد، چشم و گوش و غذا و سلامتی می­‌دهد و مهربانی می­‌کند تا شاید آنها با خدا دوستی کنند. خدا آنقدر مهربان است که می­‌خواهد همه انسان­ها، بهترین نعمتها را داشته باشند، ولی همه به سمت خدا نمی‌روند، چون خدا را واقعاً نمی‌شناسند و نمی‌دانند که خدا چقدر خوبه.

«الرَّحیم»؛ کسانی که خداوند را دوست دارند و تلاش می­‌کنند به خدا نزدیک­تر شوند، خداوند علاوه بر نعمت­هایی که به همه داده، به دوستان خود، بهشت را هم هدیه می­‌دهد. در بهشت نعمت­ها کامل می­‌شود و هرکسی از هر چیزی که بخواهد، می­‌تواند بهترینش را داشته باشد، بهشتی‌­ها نه بیمار می‌­شوند و نه کسی آنها را اذیت می‌­کند. هیچ نوع رنج و سختی در بهشت نیست.

پس اگر ما هم مهربانی کردن را از خدا یاد بگیریم، خدا ما را بیشتر دوست دارد. مثلاً یاد بگیریم، به کسی که کمک می­‌خواهد، کمک کنیم تا مشکلش حل شود یا اگر امکان بخشیدن داریم، مثل خدا ببخشیم و سعی کنیم مثل خدا با همه مهربان باشیم.

«مَالِکِ یَوْمِ الدّینِ»: پروردگار ما، عهده­‌دار تربیت و پرورش ما می­‌باشد.[1] و باید بدانیم که همه چیز دست خداست و هیچ کس قدرتش از خدا بیشتر نیست و  اگر خدا نخواهد، کسی نمی­‌تواند کاری کند. پس ما نباید از هیچ کسی جز خدا بترسیم.

و بدانیم که قرار است همه ما در روز قیامت، در برابر خداوند جمع شویم، “روزى که همه انسانها در آن دادگاه بزرگ براى حساب حاضر مى‏‌شوند، و در برابر مالک حقیقى خود یعنی خداوند قرار مى‏‌گیرند، تمام گفته‌‏ها و کارها و حتى فکرهاى خود را حاضر مى‏‌بینند، هیچ چیز حتى به اندازه سر سوزنى نابود نشده و به دست فراموشى نیفتاده است، و اکنون این انسان است که باید بار مسئولیت همه کارهای خود را بر عهده بگیرد.”[2]

«اِیّاکَ نَعْبُدُ وَ اِیّاکَ نَسْتَعِین»: باید فقط خدا را بزرگ و صاحب همه چیز بدانیم و فقط طبق دستورهای خدا جلو برویم نه با حرف کسانی که خودشان را هم خدا آفریده و در برابر خداوند قدرتی ندارند. ما باید فقط خدا را عبادت کنیم. ما باید در هرکاری تنها از خدا بخواهیم که کنارمان باشد و کمک کند، نه اینکه امید به غیر از خدا داشته باشیم. چون خدا از همه موجودات قوی‌تر است.

«اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِیم»: ما انسانها همیشه نیاز داریم که خداوند مراقب‌مان باشد، چون ممکن است راه خدا را گم کنیم و از خداوند دور شویم، به خاطر همین هر روز چندین مرتبه از خدا می‌خواهیم که ما را به راه درست و مستقیم هدایت کند.‏

«صِراطَ الَّذینَ اَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ»: کسانی که راه رسیدن به خدا را به بهترین شکل جلو رفته­‌اند و بیشتر از بقیه به خدا نزدیک شده‌­اند، پیامبران و امامان هستند، به همین دلیل خداوند نعمت‌های خاصی به آنها داده است. پس از خدا می‌خواهیم که به ما هم کمک کند تا بتوانیم همان راهی را برویم که پیامبران و امامان رفته‌اند و به سعادت رسیده‌اند. پس نیاز است که تلاش کنیم و کارهایی که پیامبر و امامان ما انجام ­داده‌­اند را عمل کنیم.

همانطور که حضرت محمد (ص) فرمودند: صراط مستقیم راه پیامبران است و همانها هستند که شامل نعمت‌هاى الهى شده‌‏اند.[3]

باتوجه به اینکه حرف‌­های خدا در قرآن نیاز به توضیح دارد، بعد از پیامبر، خداوند امامانی را هم برای ما مشخص فرمود تا راه رسیدن به خودش روشن‌­تر شود. به خاطر همین خداوند به وسیله پیامبر (ص) برای ما امامانی را معرفی کرد. معروف­‌ترین سخن پیامبر (ص) برای معرفی امام، خطبه غدیر است و همه مسلمانان آن را می­‌دانند و به این ترتیب؛ بعد از پیامبر اکرم (ص)، حضرت زهرا (س) دختر گرامی ایشان و ۱۲ امام معصوم، آیات قرآن را برای ما توضیح دادند.

در حقیقت چون ما آشنایى کاملی به راه و رسم هدایت نداریم، در این آیه از خدا می‌خواهیم که راه پیامبران و نیکوکاران و آنها که نعمت و لطف خدا شامل حالشان شده است را به ما نشان دهد.

«غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَ لا الضّآلّینَ»: و خداوند هشدار مى‏‌دهد که همیشه در کنار راه مستقیم، دو راه اشتباه وجود دارد، راه کسانی که با خدا مخالفت می‌­کنند و راه کسانی که دستورات خدا را انجام نمی­‌دهند.

به این ترتیب باید بدانیم کسانی که به حرف‌های پیامبران و امامان گوش ندهند و راهی که آنها به ما نشان داده‌­اند­ را کنار بگذارند، گمراه می‌شوند و عاقبت خوبی ندارند. خدا با این افراد هیچ وقت دوستی نمی‌­کند و بعد از اینکه خدا از دوستی با آنها ناامید شد، تنهایشان می گذارد. و سرانجام کارشان عذاب و سختی خواهد بود.

سوره حمد صوتی

روش آموزش قرآن به کودکان

همانطور که می دانید، برای آموزش کودک باید از شیوه کودکانه همراه با بازی و سرگرمی استفاده کنیم تا کودک همراهی کند و بتوانیم چیزی را به او آموزش دهیم. حال اگر بخواهیم سوره‌­های قرآن مثل سوره حمد را به نحوی به کودکان بیاموزیم، که کودک علاوه بر ظاهر آیات، مفهوم و معنای آنها را هم یاد بگیرد، توصیه می­‌شود با دوره «آیه­‌ها و ستاره­ها» آشنا شوید. در این دوره به آموزش سوره­‌های کوتاه، با انتقال مفاهیم سوره­‌ها پرداخته شده است که آیات قرآن در قالب نمایش، داستان، کاردستی و … آموزش داده می­‌شود.

دوره «آیه­‌ها و ستاره‌­ها» شامل 116 ویدئو جذاب با دو شخصیت عروسکی و یک مجری متخصص، به آموزش 16 سوره قرآن می‌­پردازد. شیوه استفاده از این دوره به این صورت می­‌باشد که در اپلیکیشنی با طراحی کودکانه، مرحله به مرحله سوره­‌ها آموزش داده می­‌شود. یک مجموعه لوازم کمک آموزشی هم در قالب یک پک در اختیار والدین و کودکان قرار می­‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید روی عبارت «آیه‌­ها و ستاره‌­ها» کلیک کنید.

[1]  تفسیر نمونه

[2]  تفسیر نمونه

[3]  تفسیر نورالثقلین، جلد اول، صفحه 20

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.