آموزش سوره نصر برای کودکان

 یکی از راه های تربیتی کودکان، به کار بردن داستان های قرآنی است، البته به شرطی که برای کودک جذاب و قابل فهم شود. به خاطر همین آموزش قرآن برای کودک بهتر است با سرگرمی و بازی همراه باشد. در این مقاله می‌خواهیم سوره نصر را به صورت ساده و روان و با زبان کودکان خدمت شما ارائه دهیم. آنچه که در این مقاله آمده است؛ عبارت است از:

  • متن و ترجمه سوره نصر
  • شعر سوره نصر
  • داستان سوره نصر برای کودکان
  • سوره نصر صوتی
  • روش آموزش قرآن به کودکان

متن و ترجمه سوره نصر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خدای خوب و مهربان

إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ (۱)

وقتی که کمک خدا و زمان فتح مکه رسید

وَ رَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فِی دِینِ اللَّهِ أَفْوَاجًا (۲)

و مردم را دیدی که گروه گروه به دین خدا ملحق می شوند

فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کَانَ تَوَّابًا (۳)

خدا را از سرِ سپاس به پاکی یاد کن و از او آمرزش بخواه که او بسیار توبه پذیر است[1]

آموزش سوره نصر به کودکان

شعر سوره نصر برای کودکان

این سوره هست بچّه­‌ها

یاری و نصر خدا

مژده­‌ی پروردگار

به آدمای هوشیار

اگه بیاد یه روزی

هم نصر و هم پیروزی

مردم و تو می­بینی

میان ز هر زمینی

داخل دین خدا

دسته دسته یا جدا

پس توبه کن چون خدا

بخشنده هست و دانا

داستان سوره نصر برای کودکان

بچه‌های عزیزم؛ قبل از اینکه داستان سوره نصر را شروع کنیم، بهتره معنی سوره نصر را بگوییم تا علت بودن این سوره در قرآن را بهتر متوجه شویم؛ نصر یعنی کمک کردن.

پیامبر ما، حضرت محمد (ص) در شهری به نام مکه زندگی می‌­کردند که بزرگان آن شهر به خدا ایمان نداشتند و به جای خدای بزرگ و قدرتمند، سنگ­های مختلف را می‌­پرستیدند که به این افراد، بت‌­پرست گفته می­‌شد. اما چون حضرت محمد خداپرست بود و می‌­خواست به همه مردم بگوید که خدا قدرتمندتر از هر چیز دیگری است، بزرگان مکه تصمیم گرفتند ایشان را از بین ببرند. به خاطر همین پیامبر با کمک خداوند بزرگ و همراهی حضرت علی (ع)، از مکه به مدینه رفتند.

پیامبر به کمک خداوند مردم مدینه را به خداپرستی دعوت کردند و بعد از مدتی که اهل مدینه مسلمان شده بودند و آمادگی­‌های لازم فراهم شده بود، به حضرت محمد دستور داد تا با مردم مدینه به سمت شهر مکه بروند و بت­‌پرستی را از بین ببرند.

پیامبر با سپاهش به سمت مکه رفتند و شب در نزدیکی شهر مکه، آتش های بزرگی روشن کردند، در آن شب ابوسفیان سرکرده مکی­‌ها و بعضى دیگر از سران شرک، براى پى‏گیرى اخبار از مکه بیرون آمدند و آتش بزرگ را دیدند. با همدیگر صحبت می­‌کردند که این آتش را چه کسانی روشن کرده‌اند. عباس، عموی پیامبر خود را آرام آرام به ابوسفیان رساند و گفت: این رسول اللَّه (ص) است که با هزاران نفر سربازان اسلام به سراغ شما آمده‌‏اند. ابوسفیان به شدت دستپاچه شد و گفت: به من چه دستور مى‏‌دهى.

عباس گفت: با من بیا و از رسول اللَّه (ص) امان بگیر، چون در غیر این صورت کشته می­‌شوی. به این ترتیب عباس، ابوسفیان را به سوی پیامبر برد. وقتی ابوسفیان این لشگر عظیم را دید، مطمئن شد که هیچ راهى براى مقابله باقى نمانده است.

رسول اللَّه (ص) به او فرمود: واى بر تو اى ابوسفیان، آیا وقت آن نرسیده که به خداى یگانه ایمان بیاورى؟

گفت: آرى ای رسول خدا، پدر و مادرم فدایت، من شهادت مى‏‌دهم که خداوند یگانه است و همتایى ندارد، اگر از بتها کاری ساخته بود که من به این روز نمى‏‌افتادم.

پیامبر فرمود: آیا موقع آن نرسیده که بدانى من رسول خدا هستم؟! عرض کرد پدر و مادرم فدایت شود، هنوز شک و شبهه‌‏اى در دل من وجود دارد، ولى سرانجام ابوسفیان و دو نفر از همراهانش مسلمان شدند.

پیغمبر (ص) فرمود: هر کس داخل خانه ابوسفیان شود در امان خواهد بود، و هر کس به مسجد الحرام پناه ببرد، او نیز در امان است، و هر کس در خانه خود بماند، او نیز در امان است.

عباس به ابوسفیان گفت: با سرعت به سراغ مردم مکه برو و آنها را از جنگ با لشگر اسلام نصیحت کن. ابوسفیان وارد مسجد الحرام شد و فریاد زد اى جمعیت قریش؛ محمد با جمعیتى به سراغ شما آمده که هیچ قدرت مقابله با آن را ندارید و پیغام پیامبر را به مردم رساند.‏‏

به این ترتیب پیامبر (ص) با کمک خداوند توانست شهری که پر از بت­‌پرست و سران بزرگ بود را بدون هیچ خون­ریزی به دست بگیرد و مردم را به اسلام دعوت کند. به این ترتیب فتح مکه یکی از بزرگترین اتفاق­های تاریخ شد که خداوند قدرت خود را به وسیله حضرت محمد (ص) ثابت کرد و خوار و کوچک و ضعیف بودن همه انسان­ها در برابر اراده الهی هم ثابت شد و مردم گروه گروه به دین اسلام ایمان آوردند.

پیامبر بت­‌های اطراف کعبه را یکی یکی شکستند و به مردم فرمودند: به خاطر بت­‌پرستی از خداوند عذرخواهی و توبه کنید که خداوند مهربان، شما را می‌بخشد و شکرگذار خداوند پاک و پاکیزه باشید. [2]

پس ستایش و عبادت مخصوص خدا است و باید از خدا به خاطر اینکه همیشه به ما کمک می کند، تشکر کنیم و به خاطر زمان هایی که از کمک خدا ناامید شدیم یا کارهایی که خدا دوست نداشت را انجام دادیم و گناه کردیم از خدا عذرخواهی و توبه کنیم، چون خداوند در عین حال که بسیار قدرتمند است، بسیار مهربان و بخشنده است.

بچه‌های عزیزم؛ خدای مهربان همیشه حواسش به ما هست و کمک می کند. مثلا برای خیلی از ما آدمها پیش آمده که تند تند غذا خوردیم و در گلویمان گیر کرده، در آن لحظه به وسیله کمک خدا ما نجات پیدا کردیم و خفه نشدیم. بچه‌ها؛ شما هم متوجه کمک های خدا شده‌­اید؟ می‌توانید مثال بزنید؟

سوره نصر صوتی

روش آموزش قرآن به کودکان

آموزش قرآن برای کودکان بهتر است به شیوه‌ای روان و مطابق با علاقه و ذائقه کودک باشد. آموزش باید به زبان کودکانه و با سرگرمی همراه باشد در این صورت محتوای سوره و نکات تربیتی در دل و جان کودک نقش می‌بندد.

اکنون یک پیشنهاد جذاب برای شما داریم؛ دوره آموزشی «آیه‌­ها ستاره‌­ها» یک پکیج کامل آموزشی سرگرمی است که کودک در قالب نمایش، داستان و کاردستی با قرآن آشنا می‌شود. این پکیج شامل 116 ویدئو برای 16 سوره قرآن می‌باشد و به صورت اپلیکیشن با طراحی کودکانه در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با دوره آیه‌­ها ستاره‌ها اینجا را کلیک کنید.

[1]  ترجمه علی ملکی

[2] داستان سوره نصر برگرفته از تفسیر نمونه.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.