آیه نور

تفسیر آیه 35 سوره نور

11 جلسه
180 دقیقه
موضوع: عقاید قرآنی
مخاطب: عموم
49,000 تومان
ثبت نام در درس
سید محسن میرباقری
استاد
سید محسن میرباقری
دکترای علوم قرآن و حدیث
 • پشتیبانی آنلاین و تلفنی
 • ضمانت 100% رضایت شما
 • ارائه پی دی اف
 • دریافت فایل صوتی دوره
 • ارائه گواهی پایان دورها
این درس چه اهدافی دارد؟

درس آیه نور (سوره نور، آیه ۳۵) درباره جایگاه چهارده معصوم در قرآن است که ویژگی هر یک از ایشان در قالب تمثیلی مطرح شده است. استاد این تمثیل‌ها را با ظرافت و زیبایی خاصی تبیین می‌کنند، به صورتی که انسان، فرد فرد چهارده معصوم را در این آیه به عیان مشاهده می‌کند. با این که آیات امامت در قرآن بسیار فراوان است اما شاید این تنها آیه‌ای باشد که چنین ویژگی‌ای دارد و درباره هر یک از این چهارده نور مقدس توضیح می‌دهد.

آيه بعدی در این درس درباره مقام و رفعت حرم‌های اهل بیت و زیارت ایشان است و دو آیه بعدی درباره جایگاه و اعمال شیعیان اهل بیت صحبت می‌کند. در دو آیه آخر این درس جایگاه دشمنان اهل بیت و نحوه محاسبه اعمال ایشان -چه اعمال عبادی و چه اعمال ظلمانی آنها- توضیحاتی بیان می‌شود که همه این موارد با بیان شیوا و روان دکتر سید محسن میرباقری شرح داده شده است.

ان شا الله با گذراندن این درس معرفت ما به اهل بیت عصمت و طهارت افزون گردد و بیش از گذشته از نور ولای ایشان بهره ببریم.


معرفی استاد
استاد سید محسن میرباقری
زندگینامه

استاد سیّد محسن میرباقری در سال 1328 در شهر مقدّس قم دیده به جهان گشود. پیش از ورود به دبستان خواندن قرآن را به طور کامل آموخت. در دبستان به حفظ قرآن پرداخت و در مقطع دبیرستان به درک معانی آن مبادرت کرد. تحصیلات آکادمیک را تا مقطع دکتری در رشته علوم قرآن و حدیث ادامه داد و هم¬زمان به تحصیل دروس حوزوی پرداخت.

کتاب های استاد

به رنگ محبوب (مباحثی پیرامون اخلاق بندگی)

ظاهر و باطن قرآن

جبر و اختیار یا سیمای مختار انسان در قرآن کریم

به رنگ آسمان (مباحثی پیرامون خانواده موفق)

و ...

این درس برای شما مناسب است

 • اگر بهرمندی از بهترین اساتید برای شما مهم است.

 • اگر میتوانید حداقل سه ساعت در هفته برای آن زمان بگذارید.

 • اگر به آموزش از طریق فضای مجازی علاقه دارید.

این درس برای شما مناسب نیست

 • اگر رویکرد قرآنی و یا غیر قرآنی برای شما تفاوتی ندارد.

 • اگر به کلاس حضوری با بهترین اساتید دسترسی دارید

 • اگر تمایلی به برنامه ریزی شخصی و اجرای آن ندارید.

امکانات آموزشی این درس
شما بعد از ثبت نام در این درس می توانید این درس را در قالب های مختلفی فرا بگیرید:
محتوای اصلی

11 ویدیوی آموزشی همراه با متن و نمودار

پشتیبانی تلفنی و آنلاین

متن درس استاد در قالب 11 فایل PDF

صوت درس در قالب 11 فایل MP3

مدرک و گواهینامه پایان درس از وزارت ارشاد

پاسخ به سوالات پر تکرار
شرایط ثبت نام در دوره چیست؟
امکانات آموزشی این دوره چگونه است؟
آیا کلاس ها در زمان خاصی برگزار می شود؟
آیا فایل های محتوای آموزشی قابل دانلود است؟
این دوره آزمون پایانی و گواهینامه هم دارد؟
چرا درس های موسسه رایگان ارائه نمی شود؟

ابتدا باید دانست که موسسه نور المجتبی علیه السلام با بیش از ٤٠ نیروی متخصص یک موسسه خصوصی است و به هیچ ارگان و نهاد دولتی و غیر دولتی وابسته نیست. از طرف دیگر تولید درسه ا با روش خاص موسسه نیازمند تشکیل کارگروه های تخصصی مختلفی است؛ مانند شورای علمی، تحقیق و پژوهش، رسانه، فضای مجازی، سایت، آموزش، پشتیبانی.

ثمره تمام این فعالیت ها تولید کلاس مجازی با امکانات آموزشی است. از جمله ویدیوی آموزشی، کتاب، جزوه، جزوه خلاصه، پشتیبانی تلفنی و آنلاین، تمرین، آزمون، مدرک پایان درس و ... . میتوان تمام این فعالیتها را با یک جمله کوتاه بیان کرد:

برای تولید یک جلسه ٣٠ دقیقه ای حدود ۱۸۰ نفر-ساعت زمان صرف می شود.

آنچه بیان شد نشان از این دارد که تولید این درس ها تا چه حد هزینه بردار است. همه این تمهیدات برای تولید درسی با کیفیت و در شأن دانش پژوهان در نظر گرفته شده و شما میتوانید کیفیت کار موسسه نورالمجتبی را مقایسه کنید. این در حالی است که موسسه در حال تحقیق و پژوهش و تولید درسهای جدید در عرصه داخلی و بین المللی است که تمام درآمد آن صرف این امر مهم میشود. پس مطمئن باشید هزینه ای که پرداخت می کنید از دو جهت صرف کار خداپسندانه شده:

۱- آموزش و ارتقای معارف اسلامی خودتان.

۲- تولید و ترویج معارف اسلامی در ایران و جهان و به زبان های مختلف.

با تمام این توصیفات، تاکید می کنیم که موسسه حداقل مبلغ را در نظر گرفته تا افراد بیشتر ی بتوانند از آن استفاده کنند. اما ما نیز باید همواره از خودمان یک سوال بپرسیم و صادقانه به آن پاسخ دهیم: من هر ماه چه قدر برای خود هز ینه میکنم و چه مقدار از آن را به ارتقای دانش دینی خود اختصاص می دهم؟ تا به حال چه کتاب هایی خریده ام و چه کلاسهایی شرکت کرده ام؟

فهرست مطالب

 • جلسه 1 : نگاهی به مسأله نور و ظلمت در قرآن
 • جلسه 2 : مَثل‌های نور الهی
 • جلسه 3 : معرفی اهل بیت در آیه نور (1)
 • جلسه 4 : معرفی اهل بیت در آیه نور (2)
 • جلسه 5 : حرم‌های ذکر و تسبیح (1)
 • جلسه 6 : حرم‌های ذکر و تسبیح (2)
 • جلسه 7 : حرم‌های ذکر و تسبیح (3)
 • جلسه 8 : اولیاء الهی
 • جلسه 9 : اولیاء الهی و کافران به امامت
 • جلسه 10 : کافران به امامت (2)
 • جلسه 11 : کافران به امامت (3)
 • آزمون : آزمون پایانی
ضمانت 100% رضایت شما
ضمانت 100% رضایت شما

به لطف الهی و تلاش همه دست اندرکاران، بیش از 95 درصد کاربران از محتوا و خدمات آموزشی ایمانور رضایت کامل دارند که این رضایتمندی پشتوانه فعالیت ماست. در همین راستا این اطمینان را به همه کاربران ایمانور می دهیم تا 30 روز پس از ثبت نام در صورت عدم رضایت، می توانید با ثبت درخواست خود وجه پرداختی در هنگام ثبت نام را پس بگیرید.

اعطای گواهی یایان درس
اعطای گواهی یایان درس

شما می توانید پس ازگذراندن دوره های آموزشی سامانه ایمانور و شرکت در آزمون پایان دوره و کسب نمره قبولی نسبت به دریافت گواهینامه پایان دوره اقدام نمایید. شرکت در آزمون پایان دوره برای دریافت گواهینامه الزامی است. کسب حداقل امتیاز قبولی (60 امتیاز) برای دریافت گواهینامه الزامی است. این گواهینامه نیازی به مدرک تحصیلی خاصی ندارد. گواهینامه پایان دوره به دو صورت الکترونیکی و چاپ شده قابل دریافت است. در صورت تقاضای گواهینامه مورد تأیید دانشگاه تهران، دانشگاه قرآن و حدیث و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حتما باید در هنگام ثبت نام گواهینامه مورد نظر را انتخاب نمایید.

نظرات

نظرات (4)
 • محمدعلی جلالی
  شنبه, 21 اسفند 1400

  سلام خوشا سعادت شما عزیزان. بنده آرزویم بود که با این آیه عمیقأ آشنا بشوم. آیه 35 از سوره 24 مصحف شریف٫.. بنده بر سر ارادتم به این آیه ؛ تمام پسوردها را با تلفیق این دو شماره ذخیره کردم. از شدت علاقه به این آیه ...خیلی خواندم و فکر کردم و تفسیر خواندم. اما یقینا تدریس استاد میرباقری بزرگوار «همچون گوهری »دیگریست. وای ....به ذوق و شوق اومدم...بابت این درس . محمدعلی جلالی از شاهرود -روستای اردیان

  • سیده وجیهه تقوی
   شنبه, 21 اسفند 1400

   با سلام و خداقوت.توفیقات روز افزون شما را از درگاه الهی خواستارم...مطالب عالی بود.

   • رضا کاوه نیا
    شنبه, 21 اسفند 1400

    باسلام وخسته نباشید خدمت شما سروران عزیز درس آینه بسیار شیرین وجذاب بود آدم دوست ساعتها پای این وکلا تفسیر قرآن بشینه مخصوصا این تفاسیر توسط استاد میر باقری باشه. از این آینه انسان به عظمت وجایگاه ایمه اطهار علیهم السلام پی میبره وهزاران هزار شکر که مارو از محبین ایشان قرار داده. رضا کاوهنیا

    • محمد رضا اسدالهی
     شنبه, 21 اسفند 1400

     بنام خداسلام علیکم درموقعی این درس رامطالعه می کنم که درحال قرنطینه بیماری کرنا هستم وآرزوی سلامتی برای تمامی دست اندرکاران واستادان دارم وبه حرمت والای چهارده معصوم علیه اسلام ازخداوندرحمان ورحیم آرزوی سلامتی وشفابرای تمامی مرضی وبرطرف شدن بیماری کرنا انشاءالله التماس دعا کوچکتراز آنم که درجه دهم بی نهایت عالی

     نمایش بیشتر