آموزش مجازی

40 روز در محضر قرآن

یادگیری فرازهایی کاربردی از قرآن برای استفاده در زندگی روزمره

41 جلسه
700 دقیقه
یادگیری فرازهایی کاربردی از قرآن برای استفاده در زندگی روزمره

اهمیت انس با قرآن

امروزه انسان در معرض آماج حملات روحی و روانی قرار دارد و نگرانی‌های فراوانی او را احاطه کرده، وحشتِ تنهایی در همه حال انسان را تنها نمی گذارد. او به شدّت نیازمند انیس و مونس است که در کنار او آرامش یابد. نگرانی شدید او از تنهایی و بی کسی، در همه حوادث دوران زندگی، روح و روان او را می‌آزارد. قرآن کریم مونسی است که در شرایط عادی و نیز در بحران ها و سختی های زندگی می تواند بهترین همدم انسان باشد.

لَوْ مَاتَ مَنْ بَینَ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ لَمَا اسْتَوْحَشْتُ بَعْدَ أَنْ یکُونَ الْقُرْآنُ مَعِی

امام سجّاد(ع) می‌فرماید:

لَوْ مَاتَ مَنْ بَینَ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ لَمَا اسْتَوْحَشْتُ بَعْدَ أَنْ یکُونَ الْقُرْآنُ مَعِی

(کافی ج ۲، ص ۶۰۲)

«اگر همه مردم ما بین مشرق و مغرب بمیرند و هیچ موجودی بر روی زمین زنده نماند و من تنها باشم، وقتی قرآن با من باشد، هرگز از تنهایی وحشت نمی کنم»

دوره چهل روز در محضر قرآن دقیقا چیه؟

دوره چهل روز در محضر قرآن دقیقا چیه؟

برای انس با قرآن و آرامش یافتن با آن، تنها خواندن آن کافی نیست، و این انس ظاهری، مراد از انس با قرآن نمی‌تواند باشد،انس با قرآن وقتی است که قرآن و آموزه‌هایش با زندگی انسان عجین گشته و تمام افکار و عقاید و اعمال و رفتارش بر اساس تعالیم قرآن باشد: در دوره "چهل روز در محضر قرآن" چهل فراز از آیات قرآن کریم انتخاب شده و در هر جلسه 6 مرحله انس با قرآن درباره آن اجرا می شود:

 1. قرائت و مطالعه
 2. درک معنا
 3. توضیح و تفسیر
 4. حفظ
 5. جملاتی برای محاوره
 6. تمرین کارگاهی

روش آموزش دوره چگونه است؟

هر جلسه دوره چهل روز در محضر قرآن شامل ۶ بخش می باشد

۱. قرائت و مطالعه

اولین بخش هر جلسه قرائت آیات توسط بهترین قاریان است که اولین گام انس با قرآن که همان قرائت است انجام میشود.

۲. درک معنا و تفسیر

در گام بعدی استاد به بیان نکات مهم و تفسیری آیات جلسه خواهند پرداخت.

۳. اندیشه‌یابی از قرآن

اندیشه یابی از قرآن یکی از شیرین ترین بخش های انس با قرآن است که در آن استاد نکاتی از آیات مطرح می کنند که به ما کمک می کند تا معیارهای فکر و اندیشه خود را از قرآن استخراج کنیم.

۴. حفظ

بدون شک یکی از مهمترین مراحل انس با قرآن حفظ آیات است که در هر جلسه بخش های منتخبی از آیات مطرح شده برای حفظ توصیه می شود. تذکر: بخش حفظ آیات کاملا اختیاری است.

۵. انتخاب جملاتی برای محاوره

مهمترین گام انس، استفاده از آموزه های قرآن کریم در زندگی روزمره است. لذا در هر جلسه استاد بخشی از آیات را به عنوان جملات منتخب برای محاوره در زندگی روزمره مطرح کرده و به موارد کاربردهای آن اشاره می کنند.

۶. تمرین کارگاهی

آموزش بدون تمرین نتیجه نخواهد داشت. ولذا در انتهای هر جلسه استاد متناسب با آیات مطرح شده تمرینی عملی و کارگاهی (برای لذت فهم قرآن) ارائه کرده و دانش پژوهان را به تحقیق در آیات قرآن تشویق می کنند و در جلسه بعدی پاسخ این سوال بررسی خواهد شد.

دکتر سید محسن میرباقری

استاد دوره

دکتر سید محسن میرباقری

استاد سیّد محسن میرباقری در سال ۱۳۲۸ در شهر مقدّس قم دیده به جهان گشود. پیش از ورود به دبستان خواندن قرآن را به طور کامل آموخت. در دبستان به حفظ قرآن پرداخت و در مقطع دبیرستان به درک معانی آن مبادرت کرد. تحصیلات آکادمیک را تا مقطع دکتری در رشته علوم قرآن و حدیث ادامه داد و هم‌زمان به تحصیل دروس حوزوی پرداخت. در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی قبل از پیروزی انقلاب در تأسیس نمازخانه دانشکده، همّت گماشت و با تشکیل جلسات تفسیر قرآن کریم مرکزیّتی برای دانشجویان مذهبی فراهم آورد. علاقه ی ویژه ی ایشان موجب گشت تا عمده‌ی عمر خویش را به تدریس معارف و اخلاق بپردازد. وی با شروع جنگ تحمیلی راهی جبهه شد و نزدیک به یک‌سال در آن سامان بود و مسئولیت کارهای فرهنگی در منطقه ای که حضور داشت بر عهده ی وی قرار گرفت. از سال ۱۳۶۲ به تدریس در مراکز عالی مشغول است و هم اکنون با رتبه ی دانشیاری به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مربّی شهید رجائی به این مهم اشتغال دارد. سالیانی است که به عنوان کارشناس مذهبی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به بیان مباحث قرآنی و ترویج معارف اهل بیت(علیهم السلام) می‌پردازد. وی در سال ۱۳۸۵ به عنوان خادم قرآن شناخته شد و به دریافت لوح از دست ریاست جمهوری وقت نائل گشت. از سال ۱۳۹۳ نیز به عنوان مدیر مسئول مؤسسه نورالمجتبی(علیه السلام) شناخته می‌شود. از استاد ده¬ها کتاب، اثر و مقاله منتشر شده است.

امکانات آموزشی دوره

پشتیبانی آموزشی

جهت پیگیری امور آموزشی و تمارین، برای این دوره پشتیبان در نظر گرفته شده که ضمن همراهی شما در تمام مراحل دوره، پاسخگوی سوالات آموزشی شما نیز خواهد بود .

جلسه پرسش و پاسخ با استاد

یکی از جذاب ترین بخش های این دوره جلسات زنده پرسش و پاسخ با استاد میرباقری می باشد. در طول دوره حداقل چهار جلسه آنلاین به صورت هفتگی با حضور استاد برگزار می‌شود. در این جلسات دانش پژوهان گرامی می توانند سوالات خود را به صورت مستقیم با استاد میرباقری مطرح و پاسخ خود را دریافت نمایند.
تذکر: ویدیوی این جلسه ضبط و در سامانه بارگذاری خواهد شد.

ما جالَسَ هذَاالقُرآنَ اَحَدٌ الّا قامَ عَنهُ بِزِیادَةٍ اَو نُقصانِ؛ زِیادَةٍ فی هُدًی اَو نُفصانِ مِن عَمًی

امام علی(ع) می‌فرماید:

ما جالَسَ هذَاالقُرآنَ اَحَدٌ الّا قامَ عَنهُ بِزِیادَةٍ اَو نُقصانِ؛ زِیادَةٍ فی هُدًی اَو نُفصانِ مِن عَمًی

نهج البلاغه خطبه 176

«هیچ کس با این قرآن همنشین نشد ، مگر آن که چون از نزد آن برخاست با فزونی و کاستی همراه بود؛ فزونی در هدایت، و کاستی از کوردلی .»

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

 1. افرادی که به دنبال استادی هستند تا گام به گام با مفاهیم قرآن آشنا شوند.
 2. افرادی که علاقمند نکات تفسیری و معارفی قرآن هستند.
 3. افرادی که دوست دارند قرآنی فکر کنند.
 4. افرادی که دنبال به کارگیری آموزه های قرآن در زندگی هستند.
 5. افرادی که دوست دارند از آیات قرآن در گفتگوهای روزمره خود استفاده کنند
 6. افرادی که دنبال حفظ موضوعی و آسان آیات منتخب قرآن هستند.
 7. در یک جمله افرادی که می‌خواهند با قران انس بگیرند.

نظرات شرکت کنندگان درباره دوره

خانم مهناکیا
دانش پژوه دوره اول 40 روز در محضر قرآن

خانم رباتی
دانش پژوه دوره اول 40 روز در محضر قرآن

خانم نصیری
دانش پژوه دوره اول 40 روز در محضر قرآن

خانم ولی پور
دانش پژوه دوره اول 40 روز در محضر قرآن

تقویم آموزشی دوره

ارتباط پشتیبان آموزشی دوره با شما

پس از ثبت نام شما و قبل از آغاز دوره پشتیبان آموزشی ضمن عرض خوش آمد گویی ، توضیحات کاملی درمورد روند برگزاری دوره و فرآیند پشتیبانی خدمتتان ارائه خواهد کرد.

شروع دوره

این دوره به صورت هماهنگ برای ثبت نام کنندگان آغاز خواهد شد.

دسترسی به محتوای آموزشی

از آغاز دوره به مدت چهل روز، هر روز یک جلسه از دوره در پروفایل شما فعال می‌شود. (تذکر: دسترسی شما به محتوای آموزشی دوره محدودیت زمانی ندارد.)

پرسش و پاسخ با استاد

در طول دوره حداقل چهار جلسه آنلاین به صورت هفتگی با حضور استاد میرباقری برگزار می‌شود. در این جلسات دانش پژوهان گرامی می توانند سوالات خود را به صورت مستقیم با استاد میرباقری مطرح و پاسخ خود را دریافت نمایند.

پایان دوره و صدور گواهینامه

همزمان با آخرین روز دوره گواهینامه الکترونیکی پایان دوره برای پذیرفته شدگان در آزمون صادر خواهد شد.

چرا درس های موسسه رایگان ارائه نمی شود؟

موسسه نورالمجتبی علیه السلام با بیش از ٤٠ نیروی متخصص یک موسسه خصوصی است و به هیچ ارگان و نهاد دولتی و غیر دولتی وابسته نیست. از طرفی تولید هر درس نیازمند تشکیل کارگروه‌‌های تخصصی مختلفی است؛ مانند شورای علمی، تحقیق و پژوهش، رسانه، فضای مجازی، سایت، آموزش، پشتیبانی.

ثمره تمام این فعالیت‌ها تولید کلاس مجازی با امکانات آموزشی شامل ویدیوی آموزشی، کتاب، جزوه، پشتیبانی تلفنی و آنلاین، تمرین، آزمون، مدرک پایانی و ... . می‌توان تمام این فعالیت‌ها را با یک جمله کوتاه بیان کرد:

برای تولید یک جلسه ٣٠ دقیقه‌ای حدود ۱۸۰ نفر-ساعت زمان صرف می‌شود.

همه این تمهیدات برای تولید درسی با کیفیت و در شأن دانش پژوهان در نظر گرفته شده. این در حالی است که موسسه در حال تحقیق و پژوهش و تولید درس‌های جدید در عرصه داخلی و بین المللی است که تمام درآمد آن صرف این امر مهم می‌شود.پس مطمئن باشید هزینه ای که پرداخت می‌کنید از دو جهت صرف کار خداپسندانه شده:

۱- آموزش و ارتقای معارف اسلامی خودتان.

۲- تولید و ترویج معارف اسلامی در ایران و جهان و به زبان‌های مختلف.

با تمام این توصیفات، موسسه حداقل مبلغ شهریه را در نظر گرفته تا افراد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند. ازین رو در صورت داشتن مشکل مالی جهت تخفیف و یا ثبت نام رایگان می‌توانید به همکاران ما در پیام رسان ایتا به آی دی @imanoor پیام ارسال کنید. همچنین متقابلا اگر مایل به کمک مالی به موسسه باشید و یا بخواهید یک یا هر تعداد از دانش پژوهان را برای این دوره یا سایر دوره ها بورسیه کنید می‌توانید به همین آی دی در ایتا پیام ارسال کنید.